A 176/2008 Korm. Rendelet tárgyalja a legfontosabb tudnivalókat, többek között, hogy mely esetekben kötelező rendelkezni a dokumentummal. Energetikai tanúsítvánnyal kell rendelkeznie minden ingatlannak az alábbi esetekben:
Rendeletben rögzített módszer szerint kötelező elkészíteni a számításokat. A tanúsítási rendszert úgy próbálják meg rendeletileg szabályozni, hogy a minősítés független legyen attól milyen mérnök vagy vállalkozás készítette, illetve attól is, hogy épp ki és hogyan használja az ingatlant. A 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet szerint kiszámolt adatokat összevetjük a központilag felállított követelményszinttel, és ez alapján kapja meg a besorolást az épület. A számítások meglehetősen pontosnak mondhatók, feltéve hogy az elkészítő kellő alapossággal dolgozott és becsületesen felmért mindent a helyszínen.
Kizárólag a Magyar Mérnöki vagy Magyar Építész Kamara mérnök tagja jogosult energetikai tanúsítványt kiállítani. A vonatkozó jogszabályok előírják, hogy rendelkezzen szakirányú végzettséggel, szakmai tapasztalattal és jogosultsági vizsgával. A mérnök névjegyzéki számot kap, melyet fel kell tüntetnie az elkészített dokumentumokon.
A dokumentum öt évig érvényes. Csak akkor veszti érvényét, ha az épületet korszerűsítik (pl. hőszigetelik), átépítik, vagy módosulnak a rendeletben rögzített épületenergetikai követelmények.
Az energetikai tanúsítvány az azonosító HET számot is tartalmazó összefoglalóval kezdődik. Ez minden szolgáltatónál egységesen néz ki, mert a központi nyilvántartás generálja. Az adatok, amiket tartalmaz: ingatlan megnevezése, típusa, helyrajzi száma; a megrendelő címe, a kapott minősítés. A második fejezet az épületszerkezeteket (fal, födém rétegrendeket, nyílászárókat), a gépészeti berendezéseket dokumentálja. Ez egy összetettebb épület esetén akár tíz oldal is lehet. A felújítási javaslatokat a számítások végén találjuk, itt vannak felsorolva a leggazdaságosabban elvégezhető lehetséges fejlesztések.
Az energiatanúsítvány 2013 óta csak abban az esetben tekinthető hitelesnek, ha rajta van az egyedi HET azonosító szám. Az elkészítő mérnök feladata, hogy feltöltse az Országos Építésügyi Nyilvántartásba a dokumentumot, ahol a rendszertől egy sorszámot kap. A számot a bevezető előlapon találjuk.